8184 PDFs

Mazda 818

Tämä arkisto sisältää neljä alkuperäistä jälleenmyyjän esitettä Mazda 818:lle vuosilta 1971–1978. Dokumentit peräisin kolmelta eri markkina-alueelta ja kuvaavat mallin kehitystä ratkaisevalla vuosikymmenellä. Autohistorioitsijoille, keräilijöille ja harrastajille kokoelma tarjoaa aitojen lähdeasiakirjojen keinoin Mazdan suunnittelufilosofiaa ja 1970-luvun markkinointistrategioita.

Multi-marketMarkkina
4PDF-tiedostot
1971–1978Tuotanto
3Malluvuodet

Mitä täältä löydät

Vuosittaiset arkistosivut esite-PDF:ille, perustiedoille ja linkeille aiheeseen liittyviin malleihin.

Miksi tämä on tärkeää

Alkuperäiset valmistajan materiaalit dokumentoivat varusteet ja vaihtoehdot täsmälleen sellaisina kuin ne tarjottiin.

Kuinka navigoida

Käytä hakua tai vuosiselainta. Jokainen esitekortti linkittää koko PDF-lataukseen.

Selaa mallivuoden mukaan

Avaa vuosi nähdäksesi tiedot ja ladataksesi esitteen.

1971 Mazda 818 Esite

Kun 818 saapui Suomeen 1971, se tarjosi luotettavuutta, jota suomalaiset kuljettajat arvostivat. Poikittain asennettu 1,4-litrainen moottori 80 hevosvoimalla oli riittävä kaupunkiajoon ja maantieliikenteeseen. Etuveto parantoi pitävyyttä talviolosuhteissa, ja yksinkertainen rakenne helpotti huoltoa paikallisissa korjaamoissa. Japanilainen tarkkuus vastasi pohjoisen vaatimuksiin

1976 Mazda 818 Esite

Kun 818 saapui Suomen markkinoille vuonna 1976, se tarjosi neliventtiilistä 1.8-litraista moottoria, joka kehitti 95 hevosvoimaa. Konstruktio oli yksinkertainen ja kestävä — juuri sellaista mitä suomalaiset arvoivat. Etupyörävetoinen asettelu ja McPherson-jousitus eteen takasivat vakaan käytöksen talviolosuhteissa. Automaattivaihteisto oli saatavilla niille, jotka sitä halusiva

1978 Mazda 818 Esite

Poikittain asennettu 1,4-litrainen nelisylinterinen moottori tuotti 75 hevosvoimaa—tarpeeksi tasaiseen ajosuoritukseen Suomen teillä. Konstruktio oli suoraviivainen ja kestävä, ominaisuuksia, joita suomalaiset kuljettajat arvostivat talviolosuhteissa. Valmistusprosessi osoitti Mazdan sitoutumisen luotettavuuteen, joka muodosti perustan myöhemmälle menestykselle Pohjoismaissa.

Usein kysytyt kysymykset

Kuinka monta asiakirjaa on Mazda 818 -arkistossa?

Arkisto sisältää 4 alkuperäistä asiakirjaa Mazda 818 -mallista. Niihin kuuluvat esitteet, jälleenmyyjäkatalogit ja tehtaan dokumentaatio eri markkinoilta ja tuotantovuosilta. Tämä kokoelma antaa hyvän yleiskatsauksen siitä, kuinka mallia markkinoitiin tuotantokauden aikana.

Mitkä vuodet Mazda 818 -mallista on arkistossa?

Kokoelma kattaa vuodet 1971-1978, jotka kattavat koko 818-mallin tuotannon. Asiakirjat ovat peräisin eri vuosilta tällä aikavälillä, mikä mahdollistaa mallin kehityksen seuraamisen. Tällä ajanjaksolla ei ole merkittäviä aukkoja.

Voinko käyttää näitä asiakirjoja Mazda 818 -auton kunnostukseen?

Kyllä, nämä arkiston asiakirjat ovat arvokkaita kunnostustöissä. Alkuperäiset esitteet ja katalogit näyttävät tehtaan spesifikaatiot, värivaihtoehdot ja sisustusvariantit. Ne toimivat aidoina viitteeinä ajoneuvosi oikeaan kunnostukseen ja alkuperäisen varustelun tunnistamiseen.

Onko kokoelmassa asiakirjoja eri alueellisista markkinoista?

Kyllä, arkisto sisältää aineistoa 3 eri alueelliselta markkinalta. Tämä osoittaa, kuinka 818 -mallia markkinoitiin eri tavoin eri maissa ja mitä markkinavaihtoehtoja oli. Alueiden erot varustelussa ja esittelyssä on hyvin dokumentoitu kokoelmassa.

Miten tämä arkistosivu eroaa tavallisesta mallin sivusta?

Tämä arkistosivu keskittyy yksinomaan historiallisiin alkuperäisasiakirjoihin ja niiden kokoelmaan. Tavallinen mallin sivu käsittelee teknisiä tietoja ja ajoneuvon yksityiskohtia. Täällä löydät ajanjakson esitteet, katalogit ja tehtaan asiakirjat yleisten ajoneuvojen tietojen sijaan.

Kuinka usein 818 -asiakirjakokoelmaa päivitetään?

Arkisto kasvaa jatkuvasti, kun uusia alkuperäisiä asiakirjoja löydetään ja todistetaan aidoiksi. Uudet löydökset lisätään säännöllisesti digitalisoinnin ja tarkistuksen jälkeen. Nykyiset 4 asiakirjaa voivat laajentua, kun lisää materiaalia tulee saataville keräilijöiltä.

Mikä Mazda 818 -sukupolvi on edustettuna arkistossa?

Arkisto dokumentoi Mazda 818 -mallia yhtenä sukupolvena vuosilta 1971-1978. Kaikki kokoelman materiaali liittyy tähän spesifiin tuotantoon ilman jakoa päivitetyihin versioihin. Sukupolvea käsitellään yhtenä yhtenäisenä tuotantojaksona.